İlginizi Çekebilir
JetTürk Farkı…
  1. Ana Sayfa
  2. Editörün Seçtikleri
  3. Uzmanından, İş Yaşamında Başarı için 9 Tavsiye!
Trendlerdeki Yazı

Uzmanından, İş Yaşamında Başarı için 9 Tavsiye!

Uzmanından, İş Yaşamında Başarı için 9 Tavsiye!

JetTürk olarak havacılık sektöründe kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesine bir nebzede olsun katkıda bulunabilmek için çıktığımız bu yolda sağ olsun sevenlerimiz bizi yalnız bırakmıyor 🙂 Aslen Uçak Mühendisi olan Nilgün YETİŞ  20 yıllık ulusal ve yurtdışı kuruluş ve yurtdışı firmalarda yöneticilik, şirket kurulumu danışmanlık ve eğitimcilik ve mühendislik iş tecrübesine son 10 yılda ise çoğunluğu kendi girişimleri ve aldığı kişisel gelişim, liderlik, yaratıcılık ve koçluk eğitimlerini ve çalışmalarını ekledi. JetTürk okurları ve takipçileri için kaleme aldığı yazısıyla iş dünyasın da başarılı olmak isteyenlere yılların verdiği tecrübeyle kısa bir rehber niteliğinde ki bu yazıyı gelin hep birlikte okuyalım.

Son üç yıl girişimci hayat, 18 yıllık havacılık olmak üzere 20 yıllık iş hayatımda devlet, özel ve uluslararası farklı kurum ve kuruluşlarda çalıştım. Bunların kimisinde yeni şirket kurulması, kimisinde yeni sistem oluşturulması, kimisinde şirket kapatılması işlerini yürüttüm. Bu işlerin büyük bir kısmı henüz ben o işleri bilmez iken teklif edildi, ben işleri yaparken öğrendim.

İşlerin bana teklif edilmesinde önemli bir kaç şey vardı; bilgim, çalışma azmim, iş disiplinim ve güven vermem. Bu güveni sağlamak sadece sözle ve ilişkiler ile olan bir şey değildir. Fırsat size geldiğinde onu karşılamak için arka plan çalışmasını iyi yapmış olmanız gerekir.

“Fırsatlar hazır olana gelir.”

Biraz daha açıklayayım mı? Size içsel ve dışsal başarıyı sağlamak için tecrübelerimden  9 önemli önerim: 

1- Vizyonun her zaman önünde olsun, zihnini ve kalbini gideceğin yere odakla;

Başarılı insanlar ile başarısızlar arasında tek fark, başaranların yapmak istediklerine odaklanmaları, çok isteyip de başaramayanların da kendilerini akıntıya koyu-vermelerinden kaynaklanıyor. Günümüz değişken koşullarında tabii bir sürü özrümüz var yapmak istediklerimizi neden yap-a-madığımızla ilgili…

“Çoğumuz için en büyük tehlike, amacımızın çok yüksek olması ve ona ulaşamamak değil, aksine çok düşük ve ona ulaşıyoruz.” Michelangelo

Günlük işlerle bile uğraşırken gözünüz ve kalbiniz vizyonunuzda olsun. Günlük işlerin sıkıntısı vizyonunuzla azalacaktır. Bu nedenle arkasından kararlılıkla gideceğiniz bir vizyon edinin ve zaman zaman gözden geçirin.

2- Her daim kendine inan,

Yolunda bir sürü iniş çıkışlar, bir sürü çelme takmalar, bir sürü vazgeçişler ve de vazgeçi-riş-ler olacaktır. Ama sen yine de kendine güven, kendine inan… Sana yol gösterecek tek şey kendine güvenindir…

3- Niyetini çok iyi bilmelisin,

Niyet güçtür, Niyet seni yola da getirir yoldan da çıkarır. “Neye niyet, neye kısmet”ya da “kime niyet, kime kısmet” durumuyla çok karşılaşmamak ve bir şeyler sana nasip olmadığında durumla ve kendinle barışık kalabilmek için niyetini bilmek çok önemlidir.

İşini ne için, kimin için yapıyorsun? yaptığın işin sonunda ne bekliyorsun? kimse takdir etmese de sen yaptığınla gurur duyabilir misin? yoksa utanacak mısın?

4- Sürekli kendini hazırla,

Stephen R. COVEY’in “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” kitabında 7. alışkanlık olarak belirttiği “Baltanı Bile (Sürekli Kendini Hazırla)” çok önemli… Hayatının her alanında ustalık kazanmak istiyorsan sürekli öğrenme, sürekli pratik yapma, ustaların, kazananların hayatını okuma, seyretme, ilham alma ve hayatına uygulama alışkanlığını kazanmak naçizane önerimdir.

“İnsanlar, ustalığımı elde etmek için benim ne kadar çok çalıştığımı bilseler o kadar hayret edilecek bir şey olmadığını düşünürlerdi.” Michelangelo

5- Kendi gelişimine yatırım yap; kendine yatırım yapman aynı zamanda hayatının liderliğini de eline almandır. Eğer kazancının %15’ini kendi eğitimine, öğretimine ve gelişimine ayırmıyorsan, büyümüyorsun demektir.

Başkalarından da bunu senin için yapmalarını bekleme. başkalarından beklersen dışa bağımlı bir hayat yaşarsın. Ben şahsen kendine yatırım yapanlardanım, şirketin, çalıştığım kurumların beni geliştirmesini beklemedim, gitmek istediğim eğitimlere aktivitelere katılmaya kendimi finanse ettim ve karşılığını aldım ve alıyorum.

6- Kendinin EN iyi arkadaşı ol,

Eğer iyiyi başarmak istiyorsan seni yoldan çıkarmak isteyecek çok kişi ve çok yol olacaktır… Kendinin en iyi arkadaşı olursan, yolda tek başına kalsan da yalnız olmadığını bilirsin. Her zaman kendine şefkatli, anlayışlı ol bu seni içten güçlendirir ve zorluklar karşında gülümsetir…

7- Kazandığında mütevazi ve kendinden emin olmayı bileceksin ki arkandan gelenlere ilham olabilesin,

Mütevazilik (alçak gönüllülük) benim için kibir’den ayrılmış güçtür. Bizdeki “Çok da mütevazi olma gerçek sanırlar” atasözünün belirttiği manada mütevazilik değil, öz değerinin ve başardıklarının farkında ama ulaşılabilir, ama ilham olabilir, ama insanları yanına yaklaştırır olmaktır, ki bu insanı vazgeçilmez kılar.

8- Gününü oldukça değerli geçir,

Gününü nasıl geçiriyorsun, önceden planlayıp, sonra programlıyor musun, vizyonun ile uyuşuyor mu? Nelere zaman harcıyorsun? Gün sonu muhasebesi yapıyor musun, artıda mısın ekside mi? Gününe odaklan… Ferarisini Satan Bilge kitabının yazarı Robin Şarma’nın dediği gibi;

“Her gününü geçirme şeklin, hayatının bir minyatürü gibidir.”

9- Herkesin ve kendinin özel ve biricik olduğunu daima hatırla,

Herkesin ve her şeyin dünyaya bir geliş amacı, tamamlayıcı bir görevi vardır. Kendi görevlerini bulup ona göre yaşamak insanı mutlu kılar… Başkalarının ayakkabılarını giyip gitmek istediğin yolu rahatlıkla yürüyemezsin.

“DEHA ebedi sabırdır.” Michelangelo

Kendi ayakkabını giymeye cesaret göster. Başkalarının başarısı seni etkiliyor ise kıskançlıkla, hasetle bakıyorsan bırak…Takdir et, kendine ilham olarak kullan…

Sevgiyle ve yapmak, yaratmak istediklerinize emin adımlarla ilerlemeniz dileğimle…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

jetTurk

Türk Sivil Havacılık tarihinden aldığı güçle, yarınlara daha umutlu, daha güçlü bakabilmek adına Türk Sivil Havacılığı’nın her kademesinde yer edinebilmek için, bize gönül verenlerden aldığımız destek ve güçle, mavinin sonsuz güzelliğinde, geleceğin büyük ülke Türkiyesi’nde, havacılık alanındaki gelişmelere katkıda bulunabilmek, havacılığı 7’den 70’e herkese sevdirebilmek başlıca amaçlarımız arasındadır.

Yorum Yap