1. Ana Sayfa
  2. Öneriler
  3. Sağlam Bir Kariyer İsteyenlere 5 Tavsiye

Sağlam Bir Kariyer İsteyenlere 5 Tavsiye

Sağlam Bir Kariyer İsteyenlere 5 Tavsiye

Geleceğini planlayan herkes gibi, başarılara imza atmak, hayalini kurduğun hayatı yaşamak senin de hakkın. JetTürk ile bunlar sana biraz daha yakın çünkü bir kaç ip ucu paylaşacağız seninle 🙂 Daha önce ki yazımızda “İş Görüşmesinde Asla Söylememeniz Gereken Cümleler” konusunu ele almıştık. Okudun o yazıyı, kilit konuları öğrendin, hayalinde ki işi kaptın. Şimdi sırada, “Hayaller Paris Hayatlar Muş” dememek için sağlam bir kariyere giden bir kaç tavsiye daha vereceğiz sana…

Yolunuzu Çizin: “Kariyer Planı Yapın!”

Bir yolculuğa çıkmadan önce tüm hazırlığınızı yapıyor gereken her şeyi kontrol ediyorsunuz. Aracınızın suyunu bile… İçinde bulunduğun hayatın uzun bir yolculuk olduğunu halen anlamadın mı ? Bu yolculuk öncesinde de hazırlığını yapman gerekiyor, yolda kalmaman için. Market alışverişi için bile liste yapıyorken neden kariyerin için plan yapmıyorsun ? Kişisel olarak kendini analiz ederek başlayabilirsin bu planları yapmaya. Çalışmaktan keyif aldığın veya alacağını düşündüğün sektörleri ve departmanları belirlemelisin. Sonrasında bir zaman planı yapıp nereye ne zaman ulaşman gerektiğini hedefleri arasına yazmalısın. Bunları yaparken hayalini kurduğun bir hayat için finansal bir planı da gözden kaçırmamalısın. Kariyer planı seni hedefine götürecek bir pusula olacaktır!

9 Köyden de Kovulsanız Doğruluktan Vazgeçmeyin!

Gerek CV’de, gerek ön yazıda, gerekse söylemlerinizde mutlaka doğru bilgilere yer verin. Kariyeri boyunca sayısız CV’ye göz gezdirmiş ve sayısız iş mülakatına katılmış olan insan kaynakları uzmanları için bilgilerinizin ne denli doğru olduğunu anlamaları hiç de zor olmayacaktır. Yalnız işe alım sürecinde değil kariyeriniz ve hayatınız boyunca dürüstlüğünüz size hep bir artı değer olarak geri dönecektir.

Teknik Bilgilerin Kişiliğinden Daha Önemli Değil!

Birçoğumuz iş ararken doğru nitelik ve beceriler konusunda takılıp kalıyoruz. Sadece aranılan nitelikler kısmına bakarak kendimizi yetersiz hissediyoruz çoğu zaman. Bir noktaya kadar haklısın! Yaptığın işte iyi olmak için özlük bilgilerini iş verene ispatlaman gerekiyor. Fakat unutmaman gereken bir konu var; iş tanımında belirtilenlerin ötesine geçerek yaptığın işe kişiliğinle değer katacağını bilmelisin. O iş senin ellerinde yoğrulup kendi üslubun ve sunumun ile servis etmesini bilmelisin.


Zamanı iyi Yönetin, Her Saniyeyi Ciddiye Alın!

Enerjinizin en yüksek olduğu dönemler olan özellikle öğrencilik yıllarınızı boşa heba etmeyin. Akıp giden her saniyenin aleyhine işlediğini sakın unutma! Bir futbol maçını düşün süren kısıtlı, 90 dakika içerisinde galip olman için çaba sarf etmeli ve gol atmalısın. Hevesini ve motivasyonunu kaybetmeden bu süreci çok iyi değerlendirmelisin. Kariyerine  başladıktan sonra da bu süreç devam edecek. Yeni kazanımlar elde etmek için hedeflerin doğrultusunda çalışıp jeneriklik bir golü ağlara göndermelisin!

Şirketiniz Mutlaka Sizi Önemseyen Bir Şirket Olmalı!

Çalıştığınız şirketin sizi, başarı planlarınızı ve geleceğini ne kadar önemsediğini iyi ölçün. Hayallerine ortak olan, senin gelişimin için uğraşan ve sana kariyerin boyunca sahip olabileceğin artı değerler katacak bir şirkette çalışmaya özen göstermelisin. Senin gibi hedefleri ve vizyonu olan bir şirkette işe başlaman kariyer basamaklarını koşarak çıkmanı sağlayacaktır.

 

Havacılık sektöründe kariyer basamaklarını tırmanmak istiyorsan JetTürk Kariyer sayfamızı ziyaret ederek kendine uygun olan pozisyona başvuru yapabilirsin…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

jetTurk

Türk Sivil Havacılık tarihinden aldığı güçle, yarınlara daha umutlu, daha güçlü bakabilmek adına Türk Sivil Havacılığı’nın her kademesinde yer edinebilmek için, bize gönül verenlerden aldığımız destek ve güçle, mavinin sonsuz güzelliğinde, geleceğin büyük ülke Türkiyesi’nde, havacılık alanındaki gelişmelere katkıda bulunabilmek, havacılığı 7’den 70’e herkese sevdirebilmek başlıca amaçlarımız arasındadır.

Yorum Yap