İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Editörün Seçtikleri
  3. Dijital Dünya’da İtibar Yönetimi Nasıl Olmalı ?
reaksiyion-alkis

Dijital Dünya’da İtibar Yönetimi Nasıl Olmalı ?

Dijital Dünya’da İtibar Yönetimi Nasıl Olmalı ?

Gelişen teknoloji ile sosyal medya kanallarının artması ve kişilerin artık dijital medya üzerinden birilerinden haberdar olması getirdiği kolaylıklara ek olarak bazı olumsuzlukları ve zorlukları da beraberinde getiriyor. Dijital dünyada yaptığınız her şey, sizin dijital dünyadaki kimliğiniz ve itibarınızdır. Şöyle düşünelim, yaşadığınız bölgede yaklaşık olarak 30 arkadaşınız var ve bu topluluk içerisinde bir itibarınız var. Sadece 30 kişiyle kısıtlı bir topluluk… Peki ya dijital dünya? Burada kaç kişiyle sınırlısınız ? Çok daha fazlasıyla belki yüzlerce kişi belki binlerce kişi. Dolayısıyla günümüzde dijital dünyadaki itibarınız oldukça önemli bir konuma sahip.

Dijital hayatınız ileride kariyerinizi etkileyecek güce sahiptir. Kelimenin tam anlamıyla dijital hayatınız profesyonel başarınızın aynasıdır. Bu aynanın yansımasını kontrol etmek tamamen sizin elinizdedir. Dijital dünyadaki duruşunuz ve iş verenler tarafından takip edilen doğru bir dijital kimlik ile iş dünyasında sizi bambaşka noktalara taşıyabilir.

Şimdi gelin bu dijital dünyada sizi daha profesyonel göstereceğini düşündüğümüz bazı konulara değinelim.

Gizlilik Ayarlarınızı Kontrol Edin!

Dijital dünyanın kullanım alanı genişledikçe sizin bu mecralardaki kişisel güvenliğiniz de söz konusu bir durum haline geliyor. Kullandığınız sosyal medya platformlarında özellikle de Facebook’ta gizlilik ayarlarınızı kontrol edin. Mesela herkesin görmesini istemediğiniz bir fotoğrafı, “herkese açık” olarak paylaşmayın. Hakkınızda bilgi sahibi olmak isteyen birisi sadece yakın zamanda değil de yıllar öncesinde neler paylaştığınızı ve neler yaptığınızı bile görebilir. Unutmayın ki sık sık yapılan düzenlemeler ya da sizin izin verdiğiniz uygulamalar sonucu gizlilik ayarlarınız değişebilir. Zaman zaman bu ayarları kontrol etmenizde fayda var.

Sosyal Medya En Önemli Etken!

Profilini oluşturduğunuz her sosyal ağda aktif olmaya çalışın. Kullanmadığınız ağları askıya alın. Sosyal medyada kullanıcı adı dediğimiz URL’lerin isminize uygun düzenlenmesine dikkat edin. www.facebook.com/Ridvan.Oguz.AKBAY ya da www.instagram.com/ridvanoguzakbay gibi…

Paylaştığınız her gönderinin kayıtlara geçtiğini, yıllar sonra bile istenilse sizin bugün ki hareketlerine ulaşılabileceğini unutmayın. Nefret söylemi ve duygusal boyutları yüksek olan şeyleri paylaşırken en az 2 defa düşünün. Dijital dünyada en profesyonel duruşunuz belki de Linkedin‘de olmalıdır. (Daha sonra bu konuya detaylı olarak değineceğim)

Sosyal medyanın kariyerinizi etkileyeceğini unutmayın. En basit örneğiyle kullandığınız ağlarda nasıl fotoğraflar paylaştığınıza dikkat edin. Çılgın partilerden ilginç kareler, arkadaş ortamının etkisiyle paylaştığınız ciddiyetsiz gönderiler ve aklına gelebilecek çok daha fazla şeyi bu mecralarda göstermek pek iyi bir seçenek değil.

Unutulmamalı ki sizi işe almak isteyen birisi ilk görüşmede değilde günler öncesinde bu ağlar aracılığıyla sizin hakkınızdaki kararını verebilir. Hayatınızı bilmeden hakkınızda bir yargıya varabilir. Paylaşımlarınızı yaparken sizin hakkında hiç bir bilgisi olmayan kişinin bile ilk bakışta ne demek istediğinizi anlayacak şekilde sade, dürüst ve anlaşılır olun.

Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra iletişim kanallarının güncelliği için çabalayın ve sonraki adımlarınız için hataları minimuma indirgeyin.

JetTürk ekibi olarak kariyerinize ve profesyonel iş dünyasına katkı sağlayabilecek ipuçlarını, tavsiyelerimizi paylaşmaya devam edeceğiz…

Soru veya görüşlerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap