1. Ana Sayfa
  2. Öneriler
  3. Verimli Bir Staj Dönemi İçin Hayat Kurtaran Bilgiler!

Verimli Bir Staj Dönemi İçin Hayat Kurtaran Bilgiler!

Verimli Bir Staj Dönemi İçin Hayat Kurtaran Bilgiler!

Staj dönemi yada stajyer kavramı ülkemizde her ne kadar “fotokopi çekmek, çay getir götür işleriyle uğraşmak” olarak düşünülse de, siz JetTürk ailesinin güzide bireylerini bu monotonlaşmış hayattan çekip kurtaracağız. Kariyerine sağlam başlamak isteyenlerin ciddiye alması gereken ve içinde bin bir türlü fırsatı barındıran kavramlar bütünüdür. Minimum uğraş ile maksimum performansla geçen bir staj dönemi yaşayabilirsiniz. Nasıl mı ? Okumaya devam edin 🙂

1.Soru Sormaktan Çekinmeyin!

Okul da gördüğünüz bilgileri yada şöyle mi söyleyelim; vize final dönemi öncesi sınavdan önce ki gece göz attığınız bilgileri, görüp, uygulama şansına sahip olduğunuz bir ortamda teoride ne kadar da sağlam olsanız, pratikte mutlaka eksikliğiniz olacaktır. Tam bu noktada sizi diğer stajyerlerden ayıran bir özellik ortaya çıkmaktadır. Soru sormak! En önemli sorumluluklarınızdan bir tanesi soru sormak ve ardından bilgiyi takip etmektir. “Olum Muhittin kap 2 çay” demelerini istemiyorsanız, yaptığınız işle ilgili olabildiğince güzel sorular üretmeye odaklanın.

2. Yerinizde Durmayın!

Tüm gün bir noktada sabit kalarak her gün rutin işleri yapmaktan kaçının. İçinde bulunduğunuz dönemi olabildiğince verimli geçirmeye çalışın. Birlikte aynı ortamda çalıştığınız kişiler yılların tecrübesine sahip olan kişiler, onlardan alacağınız en ufak bir bilgi bile tahmin edemediğiniz kilitli kapıların anahtarı olabilir.


3. Yeniliklere Açık Olun!

Mezuniyet sonrası ne yapacağım, hangi işi yapmalıyım gibi ucu bucağı olmayan düşüncelere dalmak istemiyorsanız staj döneminizde her türlü yeniliğe açık olun. Sevdiğiniz pozisyonu bulabilmek için bu iş hayatınızın en kritik noktalarından birini oluşturur. Sadece çalıştığınız departmanda değil, diğer departmanlarda yapılan işleri de öğrenmeye, o işler hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın.

4. Arkadaş Çevreniz Sosyal Medyadan İbaret Olmamalı!

İnstagram da yada Facebook da değil, iş hayatından arkadaşlarınız çok olsun. Staj yaptığınız şirkette ki herkesle tanışmaya bakın. Sabahları ufak bir tebessümle günaydın, akşamları aynı şekilde iş çıkışı bir iyi akşamlar bile yeterli olabilir bazen. Sektörünüzle ilgili fuarları, etkinlikleri, organizasyonları kaçırmayın. İş hayatından tanıdığınız her kişi kariyeriniz için ilk adımı attığınızdan itibaren size etkisi büyük olacaktır.

5. Şirket Kültürünü Tanı ve Uyum Sağla!

Staj yaptığınız şirketi bir toplum olarak düşünün. her toplumun kendine özgü kuralları ve bir kültürü vardır. İyi iletişimler kurmak ve yarın mezun olduğunuzda kolaylıkla bir şirkette yer almak istiyorsanız, o şirketin kültür yapısını öğrenin ve ona göre sizde uyumu sağlayın. Bu sadece staj döneminde değil iş hayatında size artı katacaktır.

Kariyerinize yön verecek ip uçlarını, hayat kurtaran bilgileri öğrenmeye devam etmek için JetTürk‘ü takip de kalın!

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

jetTurk

Türk Sivil Havacılık tarihinden aldığı güçle, yarınlara daha umutlu, daha güçlü bakabilmek adına Türk Sivil Havacılığı’nın her kademesinde yer edinebilmek için, bize gönül verenlerden aldığımız destek ve güçle, mavinin sonsuz güzelliğinde, geleceğin büyük ülke Türkiyesi’nde, havacılık alanındaki gelişmelere katkıda bulunabilmek, havacılığı 7’den 70’e herkese sevdirebilmek başlıca amaçlarımız arasındadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)