İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Amazon Air Tehlikesi Yaklaşıyor! FedEx ve UPS Tedirgin…

Amazon Air Tehlikesi Yaklaşıyor! FedEx ve UPS Tedirgin…

Amazon Air Tehlikesi Yaklaşıyor! FedEx ve UPS Tedirgin…

Dünya’nın en büyük alışveriş platformlarından bir tanesi olan Amazon, bundan iki yıl kadar önce kendi hava operasyonlarını yönetmek için kurduğu uçak filosunu genişletme kararı aldı. 40’ıncı kargo uçağını Kasım 2018’de teslim alan Amazon bu uçak filosuna 10 tane daha kargo uçağı ekleme kararı aldı. Aldığı karar ile 10 tane daha uçak alacağını duyuran Amazon’un filosuna bu uçaklar kademeli olarak katılacak. Yani 2020 yılında Amazon 50’inci uçağını da teslim almış olacak.

Dünya’nın ilk trilyon dolarlık değerlemeye ulaşan şirketlerinden 2.si olmayı başaran Amazon, 2016 yılında 40 uçak ile kurduğu Prime Air şirketinin adınında değiştirilmesine karar verdi. Filoya yeni katılacak olan 10 yeni uçak ile Amazon’un hava kargo ayağını oluşturan, isminin Amazon Air olarak anılacak şirketin, Amerika Birleşik Devletleri’nin her yerine 2 gün içinde teslim imkanı sunabilmek için, bir çok havalimanına uçuşlar düzenleyeceği açıklandı.

Tercih Boeing

Amazon daha önce ki tercihlerinde olduğu gibi, filoya yeni alacağı 10 uçak için tercihini yine Boeing‘den yana kullandı. Amazon yeni alacağı 10 adet Boeing 767-300 uçağını stratejik ortağı Air Transport Services Group üzerinden kiralama metoduyla alacak ve uçaklar tamamen Amazon odaklı uçuşlar gerçekleştirecek.

Taktik Aynı, İş Farklı

Yıllardan beridir Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde ve şehirlerinde kendi adına depolar kurarak müşterilerinin siparişlerini daha kısa bir sürede gerçekleştirmek için yatırımlar yapan Amazon, bugün itibariyle amacına ulaşmış gibi görünüyor. ABD’nin çeşitli şehirlerinde kurduğu büyüklü küçüklü bir çok depo ile 2 ile 5 gün arasında kargo hizmeti sağlayan Amazon bu taktiği yeniden şekillendirerek hava kargo için uygulamaya karar vermiş olacak ki icraata geçmiş durumda.

Şuan da 40 tane uçağıyla ABD’nin 20’den fazla havalimanına uçuş gerçekleştiren Amazon, bölgesel hava merkezleri de kurmaya devam edecek. Bu zamana kadar kurduğu depolar gibi yeni hedefinde havalimanları olan Amazon, ülkenin farklı noktalarında ki havalimanlarına kargo merkezleri kuruyor ve bu sayıyı gün geçtikçe filosunda bulunan uçaklar gibi arttırıyor. Hem kara hem hava ulaşım yoluyla bir örümcek ağı gibi ABD haritasının üstünü kapatmaya çalışan Amazon yaptığı bu faaliyetler ile ne kadar büyük bir şirket olduğunu bir kez daha bizlere gösteriyor.

Amazon Neden Uçak Filosu Kuruyor ?

Sunduğu eşsiz hizmet verdiği güven ve yaptığı hızlı teslimatlar ile gönüllerde taht kuran Amazon, müşteri odaklı memnuniyeti arttırmak ve teslimat sürelerini daha da aza indirgemek için uçak filosunu kuruyor. Sebep sadece bu değil elbette, yapacağı teslimatlarda her paketten 2 ile 4 dolar arasında tasarruf yapması bekleniyor. Bu durumda ortalama olarak yıllık %6 yani 2 milyar dolara yakın bir para Amazon’un cebinde kalıyor.

Amazon hava kargo ayağını başarırsa, ki bugüne kadar girdiği sektörlerde mutlaka bir söz sahibi konumuna geldi, UPS ve FedEx gibi devlerin yıllık gelirleri toplamda %10 bir düşüş görecek. Amazon, sadece FedEx’in yıllık gelirlerinin %3-5 oranını karşılıyor.

Uzmanlara göre, Amazon’un yakın zamanda UPS, USPS veya FedEx‘e rakip olması beklenmiyor olsa da, en büyük müşterilerinden birini kaybedecek olan bu devler tehlikenin farkında. Hatta Amazon’un uçak filosunu genişletme kararı bile bu dev şirketlerin hisselerinin düşüşüne sebep olacak güce ulaşmış durumda.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

jetTurk

Türk Sivil Havacılık tarihinden aldığı güçle, yarınlara daha umutlu, daha güçlü bakabilmek adına Türk Sivil Havacılığı’nın her kademesinde yer edinebilmek için, bize gönül verenlerden aldığımız destek ve güçle, mavinin sonsuz güzelliğinde, geleceğin büyük ülke Türkiyesi’nde, havacılık alanındaki gelişmelere katkıda bulunabilmek, havacılığı 7’den 70’e herkese sevdirebilmek başlıca amaçlarımız arasındadır.

Yorum Yap