1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Elon Musk Konuştu: Varsa Şekliniz Piste Bekleriz!

Elon Musk Konuştu: Varsa Şekliniz Piste Bekleriz!

Elon Musk Konuştu: Varsa Şekliniz Piste Bekleriz!

Günümüzün en çılgın girişimcisi SpaceX şirketinin CEO’su Elon Musk, 6 Şubat 2018 TSİ 23.45’te dünyanın en güçlü roketi olan Falcon Heavy testinin ardından ilk defa sorulara yanıt verdi.

Kişisel aracı Tesla Roadster’i direksiyonunda bir astronot kuklasıyla Mars’a yakın bir yörüngeye göndermek üzere fırlatan Elon Musk, anlaşılan o ki Mars ve çevresinde ki değerli arazilere kapak atmanın peşinde. Mars’da su olduğunu öğrendiği günden beri hızlı bir şekilde uzay taşımacılığı yatırımlarını hızlandıran Elon Musk, yakın bir süreçte  SpeceX Seyahat ve Turizm şirketini de kuracağını tarafımıza bildirdi. Yolculuk esnasında 3ü1 arada kahve ikramı yapacaklarını da belirten Musk, dün gece bir tarihi olayın altına imzasını attı.

Falcon Heavy’nin gövdesinde üç farklı ve daha önce defalarca kez kullanılmış olan Falcon 9 yer alıyordu. İkisinin yer yüzüne geri döndüğü, üçüncüsünün Atlas Okyanusu’ndaki iniş bölgesine inemediği söyleniyor. Geri dönüşüm işinde para olduğunu anlayan Elon Musk, uzay taşımacılığında kuracağı seyahat şirketinin maliyetlerini düşürerek daha fazla kar etmek için kolları sıvamış durumda.

Ağır yükleri derin uzaya fırlatma hedefini gerçekleştiren, Tesla Roadster’i  6 aylık bir yolculuğa uğurlayan Musk’ın asıl amacı kapıya teslim yaparak Mars’a yakın bir Güneş yörüngesi.

Geri dönüşümlü roketler ile her ne kadar ucuza geldiğini söylesek de bu yolculuğun maliyeti 90 milyon dolar. Hemen 3.5 ile çarpmaya çalıştınız değil mi ? Asıl mesele o değil işte, SpaceX rakiplerine göz dağı veriyor.

Anahtarına Kapışalım!

Açıklamalarına, “Yeni bir uzay yarışı istiyoruz, uzay yarışları heyecan vericidir”  sözleriyle başlayan Musk, geleceği inşa etmek istediğini sözlerine ekledi. Anlaşılan o ki taşımacılıkla yetinmeyecek olan Musk Mars’da inşaat sektörüne girecek gibi. Müteahhitlik mesleğinin çocukluktan beri hayali olduğunu, dede baba mesleğini devam ettirmek istediğini de sözlerine ekliyor.

Falcon Heavy, bu ayın sonundan itibaren üç ya da 6 ayda bir uzaya yük gönderecek ticari bir sistem haline gelecek. Bu nedenle Musk, rakiplerin buna karşılık vermeleri gerektiğini, aksi takdirde zayıf kalabileceklerini dile getiriyor.

“Anahtarınızı alırım” diyerek sözlerine devam eden Musk, yakında  uzaya kapıda ödeme imkanı ile kargo devrinin başlayacağının da müjdesini verdi.Daha ilk günden Türkiye’den bir çok müşteri kitlesine ulaşan Musk, bize gelen paketler arasında en çok turşu bidonlarına denk geliyoruz ifadelerini kullandı. Doğrudan atıfta bulunduğu  şirketlerden birisi de tarihi testin yapıldığı Kennedy Uzay Merkez’nde devasa bir tesis açan Amazon CEO’su Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin. Bildiğiniz üzere tıpkı SpaceX gibi bu şirket de yeniden kullanılabilir roket sistemleri üzerinde çalışmalarına başladı. Öncelikli olarak sadece Amazon Prime üyelerini kapsayacak olan uzaya kargo devrinde bir çağ açan Jeff Bezos’dan bir açıklama bekleniyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

jetTurk

Türk Sivil Havacılık tarihinden aldığı güçle, yarınlara daha umutlu, daha güçlü bakabilmek adına Türk Sivil Havacılığı’nın her kademesinde yer edinebilmek için, bize gönül verenlerden aldığımız destek ve güçle, mavinin sonsuz güzelliğinde, geleceğin büyük ülke Türkiyesi’nde, havacılık alanındaki gelişmelere katkıda bulunabilmek, havacılığı 7’den 70’e herkese sevdirebilmek başlıca amaçlarımız arasındadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)