1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Facebook ve Airbus’ın Ortak Projesi; Zephyr

Facebook ve Airbus’ın Ortak Projesi; Zephyr

Facebook ve Airbus’ın Ortak Projesi; Zephyr

Geçtiğimiz yıl Güneş enerjisiyle çalışan drone projesi Aquila’ya devam etmeyeceğini açıklayan teknoloji devlerinden Facebook, projeyi yeniden gündemine alarak çalışmalara başladı. Bu proje için havacılığın dev isimlerinden olan Airbus ile işbirliğine başlayan Facebook, test uçuşlarına Avustralya’da başladı.

Dünya’da halen internete ulaşamayan coğrafyaların olması nedeniyle Facebook kurucusu Mark Zuckerberg‘in, Dünya’nın her bölgesine internet götürmek gibi bir projesi var. Bu proje kapsamında Güneş enerjisiyle çalışan drone geliştirmek için 2014 yılında kolları sıvayan Facebook, geçtiğimiz yıl Yael Maguire tarafından yapılan açıklamayla kendi uçaklarını bundan böyle tasarlamayacaklarını ya da inşa etmeyeceklerine karar verdiklerini duyurmuştu.

Bu proje Facebook ile Airbus’ın ilk ortaklığı değil. İki dev şirket 2017 yılında uydu droneları için bir iletişim sistemi üzerinde çalışmıştı.

Sektörlerinin devleri olan bu iki şirket test uçuşları için Kasım ve Aralık 2018 tarihlerini belirlemişti. Bu projeyle savunma, insanlara ve çevreye yardım operasyonları için tasarlanan Airbus “Zephyr” drone kullanıldı. Zephyr, Facebook iptal edilmiş projesi Aquila gibi Güneş enerjisi kullanıyor ve aylarca uçabilen bir Yüksek İrtifa Sanal Uydusu (HAPS) olarak tanımlanıyor.

Farklı modellerle piyasaya sunulacağı düşünülen Zephyr için Facebook Model S versiyonunu seçmiş. Model S versiyonu 25 metrelik kanat genişliğine sahip. Aynı zamanda Model S 20 km’ye kadar yükselip aşağıdakilere yayın yapabilmek için milimetrik dalga radyosu kullanıyor.

Bir Facebook yetkilisi konuyla alakalı şu açıklamayı yaptı;


Yüksek İrtifa Sanal Uydusu (HAPS) bağlantısı üzerinde partnerlerimizle çalışmaya devam ediyoruz. Şu anda paylaşabileceğimiz  daha fazla bilgi yok.


Dünya’nın her noktasına ulaşabilmek ve platformuna daha fazla kullanıcı eklemek amacıyla kurucusu Mark Zuckerberg öncülüğünde internet.org projesini başlatan Facebook, bu ve benzeri projeler ile şirketin geleceğini garanti altına almak istiyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

jetTurk

Türk Sivil Havacılık tarihinden aldığı güçle, yarınlara daha umutlu, daha güçlü bakabilmek adına Türk Sivil Havacılığı’nın her kademesinde yer edinebilmek için, bize gönül verenlerden aldığımız destek ve güçle, mavinin sonsuz güzelliğinde, geleceğin büyük ülke Türkiyesi’nde, havacılık alanındaki gelişmelere katkıda bulunabilmek, havacılığı 7’den 70’e herkese sevdirebilmek başlıca amaçlarımız arasındadır.

Yorum Yap