İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Concorde’un Oğlu X-59

Concorde’un Oğlu X-59

Concorde’un Oğlu X-59

Havacılık tarihinin efsanelerinden olan, saatte ki hızı 2.179 kilometreye çıkan ve sesten iki kat daha hızlı olan Concorde, 2003 yılında bazı şeylerin ters gitmesinden dolayı bu efsanevi proje yerini jet motorlu uçaklara bırakmıştı. Buna ek olarak da 1973 yılında ABD üzerinde süpersonik jetlerin uçması yasaklanmıştı.

Trump yönetimiyle birlikte bir çok şeyin değiştiği ABD’de, yeni bir havacılık girişimiyle süpersonik jetlerin önü yeniden açılıyor. Ekim ayında Başkan Trump, Federal Havacılık İdaresi‘nin yasağı kaldırması ve endüstriye yeni bir soluk kazandırmak için bir yasa tasarısı imzaladı.

Devre de NASA var…

NASA tarafından Corcorde’un Oğlu lakabıyla anılan Dünya’nın ilk özel süpersonik jeti X-59 prototipinin testlerinin 2021 yılında gerçekleştirileceği geçtiğimiz aylarda açıklanmıştı.

NASA’nın Lockheed Martin ile birlikte yürüttüğü projenin yapımına başlandı. Babası Conorde’a layık bir evlat olabilmesi adına yapılan çalışmalarda üretilecek olan uçağın saatteki hızı 1.512 km olacak. Kullanımına başlandığında normal seyahat sürelerini üçte biri kadar düşürecek. Henüz geliştirme aşamasında olduğu için ancak bu kadar bilgiye ulaşabildiğimiz oğul Concorde hakkında yeni gelişmeler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

jetTurk

Türk Sivil Havacılık tarihinden aldığı güçle, yarınlara daha umutlu, daha güçlü bakabilmek adına Türk Sivil Havacılığı’nın her kademesinde yer edinebilmek için, bize gönül verenlerden aldığımız destek ve güçle, mavinin sonsuz güzelliğinde, geleceğin büyük ülke Türkiyesi’nde, havacılık alanındaki gelişmelere katkıda bulunabilmek, havacılığı 7’den 70’e herkese sevdirebilmek başlıca amaçlarımız arasındadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Hasan
    2 sene önce

    Supersonic uçakların tekrar gökyüzünde olacak olması sevindirici bir haber.