1. Ana Sayfa
  2. Editörün Seçtikleri
  3. IATA Pay ile Ucuz Uçak Bileti Dönemi Başlıyor…

IATA Pay ile Ucuz Uçak Bileti Dönemi Başlıyor…

IATA Pay ile Ucuz Uçak Bileti Dönemi Başlıyor…

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) yeni test etmeye başladığı ödeme yöntemi IATA Pay ile hem havayolları için aracılara ödediği ücretleri düşürmeyi hem de yolcuların daha ucuz uçak bileti almasını sağlamayı hedefliyor.

Havayollarının kartlı ödemeler sonucu maliyetleri 8 milyar doları buluyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Havayolları için ciddi bir yük olan bu sayı, dolaylı yollardan bilet fiyatlarına etki ediyor.

IATA bu noktada devreye girecek olan IATA Pay ödeme sistemi ile havayollarının Mastercard ve Visa gibi aracı ödeme kuruluşlarına ödediği komisyon ücretlerini azaltacak hem de yolcu haklarının korunarak yolcuların bu sebeple daha ucuz uçak bileti satın alabilmelerini sağlayacak. Ülkemizden Pegasus ve Türk Hava Yolları‘nın da üye olduğu IATA’nın toplamda 290 üyesi bulunuyor. Bu 290 üye Dünya genelinde hava trafiğinin %82 gibi büyük bir oranını kapsıyor.

Projenin ilk ayağında Cathay Pacific, Scandinavian ve Emirates havayolları tarafından pilot olarak test edilen program İngiltere merkezli fintech girişimi ipagoo ile işbirliği çerçevesinde hayata geçirilmiş ve testlere başlanmış durumda. Yakın zamanda daha fazla havayolu şirketinin sistmee katılması ve projenin başarılı olması halinde uçak biletlerinin satılacağı bir platform haline geleceği bekleniyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

jetTurk

Türk Sivil Havacılık tarihinden aldığı güçle, yarınlara daha umutlu, daha güçlü bakabilmek adına Türk Sivil Havacılığı’nın her kademesinde yer edinebilmek için, bize gönül verenlerden aldığımız destek ve güçle, mavinin sonsuz güzelliğinde, geleceğin büyük ülke Türkiyesi’nde, havacılık alanındaki gelişmelere katkıda bulunabilmek, havacılığı 7’den 70’e herkese sevdirebilmek başlıca amaçlarımız arasındadır.

Yorum Yap